09.aprīļa Covid-19 novērojumi

Mīļie draugi,                                                  2022.g.09.aprīlī

 

Tās nav patīkamas ziņas, ka vairāki ir saslimuši ar Covidu pēc LNAK konferences, Centrā – un kad daži konferences dalībnieki arī bija TLPA saietā, Centrā.

Redzēsim, kādas būs sekas.

Mani uztrauc, ka rīt, 10.aprīli, sagaidot 180 cilvēkus uz Lieldienas azaidu Centrā…

 

Tagad ir sestais vilnis.  Vismaz Ontario>Kanādā.   Šobrīd, Kanādas skaitļi iet uz augšu daudz straujāk nekā citur Ziemeļamerikā.

Globāli lietas ir ļoti atšķirīgas un nav vēl nekādas skaidrības, kas tālāk izveidosies.

 

Omikrons izveidoja jaunu BA.2 variantu, no kura izspiedās vēl viens pat lipīgāks sub-variants – XJ variants, kurš tika atrasts Somijā.   Blakus tam, pētnieki Austrālijā ir ievērojuši jaunu “Deltacron” variantu,  un nevajag aizmirst XE variantu…   tā lieta nav vienkārša un potenciāli varētu palikt ļoti bīstama, ja mēs visi, visu laiku, neuzmanāmies un nerīkojamies pareizi.

Pēdējie varianti laimīgā kārtā ir bijuši ne tik nāvīgi bīstami, kaut gan ievērojami lipīgāki nekā oriģinālais vīruss – bet jo vairāki varianti uzpeld, jo lielākas izredzes, ka viens variants nākotnē varētu būt daudz nāvīgāks.  Tāpēc ir svarīgi mēģināt samazināt vīrusu izplatību ar globālu piesardzību.

 

Ludzu, lielu piesardzību!   Maskas, maskas, maskas (kas cieši aizsedz degunu un muti!) – visur, kopējās telpās (vienalga, vai kāds cits tu tobrīd atrodas, vai nē).

 

Piesardzība nav mistiska raķešu zinātne…

Vīrusam ir gluži vienalga, vai mums visā šī pandēmija ir apnikusi, vai nē.

 

Šis vīruss tiek izplatīts caur izelpotiem mitruma pilieniņiem un tie izveido “vīrusa mākoni” ap katru cilvēku kam vīruss nezinot sēž nāsīs, rīklē, un plaušās (pat ja tam nav nekādu simptomu).  Jo ilgāku laiku cilvēks paliek vienā vietā un jo vairāk šis cilvēks runā – jo koncentrētās (un līdz ar to, bīstamāks) šis vīrusa mākonītis.   Citi ieelpo vīrusu no šī mākonīša.  Masku vilkšana samazina izelpotā vīrusa mākonīša koncentrāciju un samazina ieelpoto vīrusa daudzumu.  Cilvēkiem pagaidām vajadzētu runāt ar citiem tikai caur maskām.

Tāpat arī ar dziedāšanu – kamēr vīruss plosās, tikmēr dziedāt tikai ar maskām.  Protams, nav ideāli, bet labāk dziedāt ar maskām, nekā cerēt, ka nekas nenotiks dziedot bez tām.

 

Manuprāt, sabiedriska ēšana nav pagaidām ieteicama, jo tad maskas ir nost uz ilgāku laiku, un cilvēki neliek maskas atpakaļ tad, kad runā pie galda…

Masku lietošanai vajadzētu taču būt visiem saprotama – nekas tik sarežģīts nav par kāpēc maskas darbojās un kāpēc iekštelpu saieti tagad atkal ir palikuši covid-bīstamāki.

 

Šis vīrus ir atkārtoti, vairākas reizes pierādījis, ka nevajag pārsteigties ar piesardzību samazināšanu.  Vienalga, ko valdības rīkojumi atļauj – jāievēro visi ierobežojumi, bet arī mums ir pašiem jālieto savs novērtējums, ko dati saka, un kādas tendences tie dati norāda, un kāda ir piemērota piesardzība.

Jo biežāk pāragrā piesardzības atmešana (galvenokārt maskas pareizā lietošana) notiek, jo ilgāk visa šī pandēmija ievilksies.

 

Turaties droši un piesardzīgi.

Andris Rubenis, MD

X