Jul 22 – 2021 | Pārdomas par pandēmiju

Mīļie draugi,

Mēs visi nepacietīgi gaidām pandēmijas norimšanu, lai varam atkal ļaut dvēselēm atplaukt un  atsākt savas “normālās dzīves” un beidzot kopīgi dziedāt mūsu iemīļotajos koros.

Ontario un Toronto inficēto skaits iet uz leju, vakcinēto skaits kāpj apmierinoši uz “herd immunity” virzienu.  Cerības aug.

Ir jāskatās uz vispārējo “lielo bildi” lai cik, necik akurāti prognozētu pandēmijas nākotni.  Lūdzu piedodiet, ka mētāšu apkārt bezgala daudz skaitļus – bet tikai ar skaitļa analizēšanu, mēs varam minēt covid-19 turpmāko virzienu.   Pie beigām, es īsumā savilkšu savus slēdzienus un ieteikumus.

Lai sasniegtu “herd immunity”, vajag droši vien pilnīgi sapotēt vismaz ap 85% no visiem iedzīvotājiem – kas nozīmē, jābūt 170 potēm uz katra 100 iedzīvotājiem.  Kanādai (un ari UK) ir jau 120 potes/100 iedzīvotājiem (- bet Latvijai tikai 68…).  Vienīgās galvenās valstis, kas ir priekšā Kanādai ir UAE (166), tad Bahreina un Urugvaja (ar 132).  Pēc tam nāk grupējums ap 100 (ASV, Ķīna, Francija).  Globāli neesam ne pat tuvumā drošībai.

Vakcīnas ir apbrīnojami efektīgas (90+% ar dubult potēm, 70% ar vienu poti), bet nav 100%.   Vairāki vīrusa varianti ir radušies.   Viens no tiem, delta variants, ir ārkārtīgi lipīgs (varbūt pat ?1000% lipīgāks, nekā oriģinālais alfa variants), un tas strauji ir izplatījies pasaules mērogā.  Vīruss laikam esot spējīgs pastāvēt pat potēta cilvēka nāsīs vai rīklē uz ilgāku laiku, kas nozīmē, ka dubultpotēts cilvēks var (pat bez kādiem simptomiem) uz kādu laiku ļaut vīrusam tur uzturēties un tādi nodot vīrusu tālāk citam.   Tā ir ļoti nejauka parādība.   Teorētiski, viens dubult potēts cilvēks varētu nezinot nodot vairākiem citiem dubultpotētajiem šo vīrusu, un tie tad varētu to nodot tālāk, varbūt kādam citam, nepotētam cilvēkam, kurš tad varētu nopietni saslimt.  Ir vēl par agri uzzināt vai šis scenārijs ir īsts, bet corona-19 vīruss ir mūs vairākkārt nejauki pārsteidzis.  Tas ir jātur nopietni prātā, kad domājam par laicīgu koru atsākšanu (itin sevišķi bez maskām!).

Pandēmijas pēdējā viļņa ikdienas gadījumu skaits, kura globālais maksimums bija aprīļa beigās (ar 900,000 gadījumiem katru dienu), strauji krita uz leju – un ap Jāņiem, bija nokritis līdz 300,000 gadījumiem.  Bet tagad, tikai mēnesi vēlāk, skaits ir pieaudzis līdz 550,000.  Un iet strauji uz augšu, pat neskatoties uz to, ka daudz cilvēku ir vismaz pa daļai sapotēti.  Pagaidām, mirstība nav pieaugusi gluži tik ātri.  Ar elpošanas sistēmas vīrusiem (piem. influenzu, covid-19, parastajām saaukstēšanām), vasarās ir vismazāk gadījumu, bet tad krietni pieaug rudenī un ziemā.  Tā gāja ar covid-19 pērn. Bet šogad – vasarā pieaug.  Ooops…  Jāgaida.  Jāredz kas notiks.  Jāpiesargājas.

Skatoties uz pandēmijas globāliem skaitļiem, ar 22.jūliju, varam ievērot vairākas tendences.  Jūlija sākumā, divreiz vairāk valstīm aktīvo saslimušo skaits bija uzlabojies salīdzinot ar tām valstīm, kurām skaits bija pasliktinājies.  Tagad, tikai trīs nedēļas vēlāk, četrkārt vairāk valstīm iet sliktāk nekā labāk.  (01.jūl.: 20 labāk : 10 sliktāk;  22.jūl.:  5 labāk : 23 sliktāk).  Nākošais vilnis ir klāt.

Vietām, lietas strauji gāžas – vairākām valstīm, kam nesen gāja samērā labi, tagad iet slikti (piem. Francija, Krievija, UK, Nīderlande, Norvēģija, Spānija, kā arī ASV, Izraēla, Irāna, Meksika, Singapūra, Indonēzija).   Tomēr, šur tur, skaits lēnām uzlabojas dažās valstīs, kurām agrāk gāja bēdīgi (piem. Brazīlija, Turcija, Kolumbija, Polija, Peru, Ungārija, Ukraina,  Dienvidu Āfrika).   Nupat Austrālija un Jaunzēlande bija spiesti pārtraukt savu bez-karantīnas burbuli (kas bija spēkā kopš aprīļa mēneša) jo pēkšņi Austrālijā ir 13 miljoni cilvēku zem “lockdown”, delta varianta dēļ.   Nekur nav garantēta drošība no vīrusa.

Kamēr kaut kur pasaulē pandēmija plosās, pastāv liela varbūtība, ka jauns vīrusa variants, kam varētu būt pretestība pret potēm, var izveidoties.  Pandēmija ir jānomāc visā pasaulē, pirms mēs varam atvilkt elpu….

Vispārējā politiķu tendence ir bijusi dramatiski samazināt drošības ierobežojumus tūlīt, kad jaunsaslimušo skaits sāk iet uz leju.  Bet tad viņi tēlo pārsteigumu, kad, jau trešajā šādā mēģinājumā, lietas saiet grīstē…  Tas būt it kā uguns dzesēji pārtrauktu liet ūdeni uz liesmām tūlīt, ka ugunsgrēka liesmas sāk samazināties.  Jāturpina taču liet ūdens uz liesmām, līdz kamēr viss ir izdzēsts.

Ja atskatāmies uz pagājušo gadu, jūlija un augusta mēnesī (kad bija “tikai” <250,00 gadījumu katru dienu), visā pasaulē pandēmija samazinājās līdz septembrim, bet tad skaitļi sāka krietni paaugstināties.  Tas rāda, ka globālais stāvoklis ir daudz satraucošāks šobrīd, nekā pagājušā gadā šinī laikā, jo skaitļi tagad ir >550,00 katru dienu un iet uz augšu.  Kanāda ir viena no tikai dažām zemēm, kur tieši tagad skaitļi ir samazinājušies.

Apskatīsimies ļoti noapaļotus Kanādas ikdienas jaun-saslimušo (“new cases”) skaitļus:

  • gadā: jūl. ap 500;   aug. ap 300;   sep. ap 1000;   okt. ap 2000;    (katru dienu)
  • gadā: jūl. ap 400;    (katru dienu)

 

Lai drošā veidā atsākt savas normālās dzīves, kā arī kora darbību, mums ir jābūt ļoti uzmanīgiem. Nevaram paļauties uz cerībām vien.  Nākamais pandēmijas vilnis plosās.  Jāvēro vispārējās tendences, ne tikai savu pašu apkārtni.   Jāatceras, ka jaun-saslimušo skaits tikai sāk parādīties apmēram nedēļu pēc infekcijas, tātad apstākļi varētu īstenībā būt sliktāki (vai labāki) nekā šīs dienas skaitļi rāda….

Vai normālā dzīve drīz atsāksies, vai kori drīzumā varēs droši sākt atkal dziedāt?  Grūti teikt.   Viss ir atkarīgs no tagadējo vispasaules pandēmijas vilni (cik ilgstošs, cik izplatīts) un no vakcinēšanas veiksmēm uz “herd immunity”.

Tikai tad,  skaitļi iet stingri un paliekoši uz labo pusi, var sākt domāt nopietni par drošu normālu dzīvi un par koru atsākšanu.

Kori mums latviešiem ir svarīgi.  Koriem ir īpašas lietas, kas ir stingri jāievēro, lai noturētu drošību.   Kad beidzot apstākļi atļaus mums atsākt koru darbību, tad visiem koristiem obligāti jābūt dubult potētiem.   No sākuma, līdz kamēr pandēmija ir stingri sarukusi, mēģinājumos jāvelk maskas.  Telpām jābūt ļoti labai ventilācijas sistēmai, kas velk gaisu uz augšu, prom no koristiem.  Dziedātājiem jāstāv 1-2 metrus prom vienam no otra.  Ja kāds ir saslimis, vai ir nonācis saskarās ar covid-19 slimnieku, tad nenākt uz mēģinājumu!  No sākuma, mēģinājumam vajadzētu būt ne ilgāk, kā 2 stundu garumā.

Slēdzieni un ieteikumi:

  1. pandēmija ir aktīva un paplašinājās – nākošais vilnis ir jau klāt, nekur nav garantēta drošība
  2. vīrusa delta variants ir šausmīgi lipīgs
  3. vakcīnas pagaidām ir ļoti efektīgas, bet vajag divas potes
  4. lai sasniegtu “herd immunity”, vajadzēs droši vien vismaz 170 potes uz katra 100 iedzīvotājiem
  5. vienalga, ko politiķi saka par ierobežojumu atvieglināšanu, katram indivīdam ir jābūt ļoti piesardzīgam: maskas, sociālā attālināšanās, roku mazgāšana un vakcinēšana ir arvien labi aizsardzības līdzekļi
  6. maskas – lietot vienmēr svešās telpās, pat ja neviena cita tur nav; lietot vienmēr, kad pavada laiku tuvumā svešiniekiem; iesaku no sākuma vilkt maskas, kad sāks atkal dzied koros (vēl nē!), pat ja visi ir dubult potēti.

Cieņā un cerībā,

Andris Rubenis MD

X