Kas atkal jauns ar pandēmiju?

Kas atkal jauns ar pandēmiju?

Pandēmijas no jauna saslimušo skaitļi ir pēdējā nedēļā pēkšņi sākuši strauji kāpties atkal uz augšu, pēc pāris mēnešu stingras uzlabošanās.

Draud nākošais vilnis.   Jāatsāk stingra personīgā piesardzība! Visiem. Visos sabiedriskajos apstākļos.

No pagājušās nedēļas, globālais jauni-saslimušo skaits (no nedēļas uz nedēļu) ir paaugstinājies par 43%.  Pagaidām pieaugšanas pārsvars ir Āzijā, un Ziemeļu un Dienvidu Amerikās.  Sevišķi uztraucoši mums ir, ka pēdējās pāris nedēļās, Ontārio un “Great Lakes” rajonā slimnīcās ievietoto skaits ir strauji pieaudzis par 24-30%.

Jaunie Omikrona varianti izplešas samērā ātri.  Tie ir pat lipīgāki, nekā iepriekšējie.   Par laimi, līdz šim, jaunākajie varianti liekas, ka nav gluži tik nāvīgi, kā pirmējie.  Diemžēl, jauni varianti arvien turpina rasties.

Atkal atgādināšu dažus faktus par Koronavīrusu.

  • Vīruss tiek izplatīts galvenokārt pa gaisu, uz izelpotiem mitruma pilieniņiem (izelpots “vīrusa mākonītis”)
  • Vīruss spēj uzturēties cilvēka nāsīs/rīklē/plaušās pat bez kādiem manāmiem simptomiem
  • Noķeršanas risks it atkarīgs no vīrusa mākonīša koncentrācijas un cik ilgi to ieelpo
  • Vakcinācijas stingri aizsargā no smagas saslimšanas, slimnīcā ievietošanas un nāves. Bet! Tām tomēr nav 100% efektīga aizsardzība pret vieglu veidu saslimšanu.  Aizsardzība palēnām sāk samazināties ap 3-4 mēnešus pēc pēdējās potes. Vakcīnas ar “booster” dod labāku pretestību pret otrkārt saslimšanas, nekā  kaila saslimšana no paša vīrusa.
  • Maskas ļoti palīdz. Visvairāk, pareizās (N95, KF94, vai tml.) noķer lielāko daļu izelpotos vīrusa mākonīša mitruma pilieniņus.  Tas nozīmē, ka tava maska labi aizsargā citus no taviem varbūtējiem izelpotajiem vīrusiem.   Tava maska arī  tevi aizsargā no cita izelpotajiem vīrusiem.
  • Ventilācija ir nepieciešama, lai samazinātu vīrusa koncentrāciju (sevišķi iekštelpās). Augsti griesti, gaisa kustība, paša kustība, HEPA gaisa filtrācija – visi šie ir jāievēro cik vien iespējams
  • Sabiedriska ēšana iekštelpās ir samērā riskanta kamēr pandēmija nav pilnīgi izgaisusi. Kopā ēst ar draugiem ir visiem tuvs.  Atceroties, ka runāšana izplata vīrusa mākonīti daudz vairāk nekā vienkārša elpošana, tad ideāli par ēšanas laiku, maskas var samērā droši novilkt, bet ja grib sarunāties, tad (tikai) kamēr runā tomēr masku atkal virsū! – nost tieši kad ēd, bet virsū kad runā.
  • Roku mazgāšana, higiēna, sabiedriska attālinātība ir protams arī visi vērtīgi un nepieciešami aizsardzības līdzekļi

Ir milzīgs kvantums informācijas, kas mums uzbrūk no visvisādiem mēdiju avotiem un ir grūti izdibināt kas īsti notiek un kas tad īsti būtu jādara, ja ir kontakts, vai pozitīvs testa rezultāts.  Mēģināšu to visu saīsināt un vienkāršot.

Omikrona inkubācija esot parasti 2-4 dienas pēc kontakta, bet varot reti ieilgt līdz pat 14 dienām.

Vīrusa lipīgums sākas 1-2 dienas pirms simptomiem, un turpina līdz apmēram 10 dienām pēc simptomi uzrodas.   Ja stingri saslimst, lipīgums var (pa retam) ieilgt 20 dienas.

Pašu-karantīna – ja ir simptomi, ja ir kontakts ar vīrusu un pats vel nav pilnīgi vakcinēts (pat bez simptomiem).   Izolācija 5 dienas, tad stingra masku lietošana vēl 5 dienas.   Ja ir bijis kontakts, bet nav simptomi un ir pilnīgi vakcinēts, tad nav jāizolējas bet ir jāpieturas pie stingras masku lietošanas veselas 10 dienas.

Ja ir bijis kontakts, bet nav simptomu, visdrošāk ir sevi pārbaudīt ar “rapid test” 5 dienas pēc kontakta, starplaikā ievērojot stingru masku lietošanu un ieturēt sabiedrisku attālinātību.

Turaties uzmanīgi, turaties veseli.

Dzīvojiet cik iespējai normālas dzīves, tikai ar (pašlaik) piemērotu piesardzību.

Cieņā,

Andris Rubenis MD

X